Meryemana- Efes-Selçuk- Şirince

separator
Tutar 95TL'den başlayan fiyatlarla Günübirlik
Turu İncele

Meryemana- Efes-Selçuk- Şirince

95TL'den başlayan fiyatlarla kişi başına

Meryemana : Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi hadisesinden sonra Hz. Meryem, havari Yuhanna (St. Jean) ile birlikte bu bölgeye gelmiş ve hayatının son yıllarını burada geçirmiş. Ev bu yüzden kutsal hac yerlerinden bir olarak kabul edilir. Günümüzde Hazreti Meryem Ana Derneği’ne ait olan yapı 1891’de İzmirli Lazaristler tarafından bulunmuştur.

Efes : O dönem kadın savaşçılar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Bu kadın savaşçılar “Amazon” adıyla bilinmektedir. Efes Antik Kenti’nin yaklaşık 8 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Efes Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’nin en önemli örneklerinden biridir. Günümüze kadar gelen nadide şaheserlerdendir.

Selçuk : Selçuk’un milattan önce 6000’li yıllara kadar uzanan derin bir tarihsel geçmişi vardır. İlçe filozof Heraklitos ve şair Kallinos gibi önemli şahsiyetlere ev sahipliği yapmıştır. Yapılan kazılar sonucu burada Tunç Çağı’ndan Helenistik Çağ’a kadar kesintisiz bir yaşam olduğu saptanmıştır. Bunun yanında Selçuk eşsiz bir doğal güzelliğe de sahiptir.

Şirince : Şirince adına yakışır şekilde yemyeşil ve doğallığını yitirmemiş bir yer. Sit alanı ilan edilmiş köy mimari dokusu, eskisine sadık kalınarak korunmuş. Bütün evleri iki katlıolan Şirince, uzaktan yemyeşil bir doğa içerisinde adeta bir tablo gibi görünen konaklarıyla büyülüyor. Şirince’nin taş döşeli dar sokaklarında, eski evlerin arasında yürümek son derece keyifli. Sokaklarda gezerken tarihte zaman yolculuğu çıkılmış gibi hissediliyor.

  • Destinasyon
  • Kalkış
    İZMİR
  • Kalkış Günü
    20 Ekiml 2019
1
1
Sabah saat 08.05  Lozan Meydanı Fuar, 08:20   Girne Bulvarı Mavikule önü , 08.30  Mavişehir EGS Avm önü, 08:40 Bostanlı iskele önü, 09.00 Bornova E.Ü.H  önünden misafirlerimizi aldıktan sonra yolculuğumuza başlıyoruz yolda verdiğimiz kahvaltı molamızın ardından Selçuk ilçesine varıyoruz. İlk ziyaret noktamız ilçeye 9 km uzaklıkta olan Bülbül dağındaki MERYEMANA EVİ oluyor. Meryem ana evi 1891 yılında Lazarist papazlar tarafından keşfedilmiş ve Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra Hristiyanlar için haç merkezi olarak kabul edilmiştir.  Müslümanlar için kutsal sayılan kilisenin Dilek Duvarına adak bırakmak isteyenler adak kâğıtlarını bırakıyorlar ve Kutsal Çeşmeden su içip ardından bir dönemin metropolü sınıfında tamamen mermerden yapılmış Efes Antik Şehrine gidiyoruz. Efes’te rehberimiz eşliğinde Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Ana Kilisesi, Yukarı Agora ve Bazilika, Odeon, Belediye Sarayı, Hamam ve umumi tuvalet ile hem mezar anıtı hem de kütüphane olan Celsus Kütüphanesine gibi eşsiz antik kalıntıları ve günümüze kadar gelen antik tiyatroyu görüyoruz. Ardından Öğlen Yemeğimizi yemek için Selçuk’ta bulunan restoranımıza geçiyoruz.  Restoranımıza giderken yol üstünde bulunan Yedi uyuyanlar evi ve Artemis Tapınağı nı rehberlerimiz sizlere anlatıp yerlerini araç içinden görüyoruz. Aydın oğulları beylik zamanından kalma Türk mimarisinin eşsiz örneklerinden biri olan İsa bey camii günümüzde hala ibadete açık olan camii 1300 lü yıllarda yapılmış olup yapılırken malzemeler devşirme olarak kullanıldığından camii içinde antik döneme ait roma sütunları ve dönemsel işlenmiş mermerleri görebilirsiniz.  Ziyaretimizin ardından altı büyük kubbesi olan incil yazarı St. John mezarının bulunduğu St. John bazilikasını Ziyaret edip 10 Km lik bir kısa bir yolcuğun ardından Şirince’ye ulaşıyoruz Yunan yazar Dido Sotiriou’nun "Benden selam söyle Anadolu’ya adlı eserinde bahsettiği" eski Rum köyü Şirince. Otantik mimariye sahip tarihi evler ve sokaklar arasında geziyoruz. Şarap evlerinde meyve şaraplarının üretildikleri yerleri geziyor ve isteyen misafirlerimiz ücretsiz olarak tadına bakıp alışveriş yapabiliyor. Daha sonra İzmir’e doğru yola çıkıyoruz. Ve Başka bir TATİL ARYUM  Seyahat Acentesi turunda buluşmak üzere vedalaşıp İzmir e dönüyoruz.
2
Fiyata Dahil Olan Hizmetler * Otobüsle ulaşım * Rehberlik hizmeti * Aryum Tur refakati
3
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler * Sabah kahvaltısı * Öğle yemeği * Müze ve ören yeri girişleri * Molalarda alınan yiyecek ve içecekler